Terezka

Toto je příběh jedné malé slečny, která se narodila 13. listopadu 2002 v Plzni. 

Slečna se jmenuje Terezka Galásková a narodila se s vrozenými vývojovými vadami, které lékaři zjistili měsíc před jejím narozením. Vadami byla meningomyelocéla, což je rozštěp páteře a hydrocephalus, což je městnání likvoru (mozkomíšní mok) v mozkových komorách.  

Druhý den po narození prodělala svoji první operaci, při které neurochirurgové museli udělat plastiku páteře, aby tento rozštěp uzavřeli. Po pár dnech začal tlačit v lebce přebytečný mozkomíšní mok, a proto musela následovat další operace, kdy lékaři zavedli tzv. shunt, něco jako ventil do mozku, který odvádí, hadičkou vedenou do břišní dutiny, přebytečný mok, aby neutlačoval mozek. Po dalších pár dnech, ale lékaři zjistili, že je tam problém, kdy dvě mozkové komory nejsou propojené a tudíž se jedna komora dále plnila a začala mozek utlačovat. Terezka musela prodělat další operaci, resp. reoperaci mozku, kdy upravili shunt jako rozdvojku.  

Její start do života nebyl opravdu vůbec jednoduchý. Lékaři byli přesvědčeni, že z Terezky bude "ležák" (původně vůbec neočekávali, že přežije porod).  

Když se konečně po měsíci dostala Terezka s maminkou domů, bylo jasné, že ji čeká další operace a to oboustranná tříselná kýla, která měla být operována až po pár měsících. Vzhledem k tomu, že se na Silvestra kýla uskřinula, následovala další cesta do nemocnice a další operace.  

V půl roce života nastaly další komplikace, kdy shunt zavedený do mozku se ucpal a tak bohužel musela opět na sál, kde část shuntu odstranili a tím bylo způsobeno krvácení do mozku. Ležela v bezvědomí na odd. JIRP se zavedenou zevní mozkovou drenáží a čekalo se, až se mok vyčistí od krve, aby se mohl nový shunt zavést zase zpět. Při tom všem se ještě ke všemu zauzlily střeva, takže prodělala další operaci, kdy zrevidovali celou břišní dutinu. Po té, co se konečně vyčistil mok od krve, zavedli lékaři při další operaci nový shunt do mozku. Terezka mohla konečně s maminkou na standardní oddělení. Byla ale bohužel pořád v částečném bezvědomí, ale konečně mohly být zase spolu. Po pár dnech nastaly další komplikace, dostala horečky a dopadlo to tak, že se potvrdila meningitýda a stafilokok osídlil celý shunt a tak musela znovu na sál na další operaci, při které museli kompletně celý shunt opět vyndat. Následovaly další dny strachu o život. Lékaři museli dělat punkce mozku, aby nedošlo k jeho utlačování. Po tom, co se konečně podařilo zvládnout infekci, následovala další operace, zavedení nového shuntu. Po třech úmorných měsících se Terezka s maminkou konečně dostaly domu. Jedna lékařka mamince řekla, že Terezka je učebnicový příklad toho, jak to nemá vypadat a že všechny medicínsky popsané komplikace si prodělala. 

Moc neprospívala, měla problémy s jídlem i s pitím, ale nakonec se všechno nějak zvládlo! Bohužel se k tomu všemu projevila u Terezky ještě epilepsie, která je léčena dodnes. A po tom všem ani mentálně není v pořádku a je plně inkontinentní.  

Po čase bylo jasné, že se přidružily další komplikace, tentokrát ortopedické. Následovaly další operace. Jako první ortopedická byla operace levého kyčelního kloubu, který byl luxovaný (vykloubený), dále potom operace levého EQV (deformace chodidla a kotníku), pak pravého EQV a další byla operace i pravého kyčelního kloubu.  

Bohužel se znovu objevily příznaky malfunce (selhání) shuntu, kdy se při následné kontrole zjistilo, že v břiše Terezky se udělala veliká skoro půllitrová pseudocysta. Byla nutná další operace, při které museli neurochirurgové odstranit celý shunt a odsát z břicha cystu. Ležela pak na neurochirurgickém JIPu se zevní drenáží z mozku, aby měl likvor kam odtékat a neutlačoval mozek. Čekalo se, až se mok vyčistí od krve, aby se mohl zavést nový shunt. Vzhledem k tomu, že pořád neklesaly leukocyty, následovala další operace, při které vyměnili tuto zevní drenáž, a znovu se čekalo. Po měsíci konečně mohli lékaři zavést zpět nový shunt a Terezka mohla konečně po pěti týdnech zase s maminkou domů. 

V deseti a půl letech se fyzický stav začal zhoršovat a pravděpodobně to nebylo jen tím znovu špatným kyčelním kloubem. Bylo doporučeno vyšetření, při kterém se bohužel potvrdilo podezření na zafixování míchy. A tak v květnu 2013 následovala další těžká operace, při které neurochirurgové museli uvolnit fixovanou míchu v páteřním kanálu.  

Za dalších pár měsíců, po úporných bolestech hlavy, bylo zjištěno, že shunt opět nefunguje a bohužel následovala další operace, při které byla vyměněna část nefunkčního shuntu.  

Od té doby se zatím žádná další operace nekonala. 

V současnosti se Terezka pohybuje s pomocí invalidního vozíku. Jako malinká trošku chodila s oporou, ale velice málo a celkem špatně, ale momentálně ani to málo bohužel už nejde. Ale na to, že měla být "ležák", jak bylo předpovídáno lékaři, je to celkem úspěch. Od narození je nutná pravidelná trvalá rehabilitace - fyzioterapie (cvičení), hipoterapie (jízda na koni), pravidelná lázeňská léčba. 

Terezka žije v Ostrově sama s maminkou. Veškeré zdravotní pomůcky a vůbec jejich běžný život je celkem nákladný. Za jakoukoli Vaši případnou pomoc budou moc vděčné a předem za ni mockrát děkují. 

 

 

 

Back to Top